Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

NATO İnovasyon Fonu, Derin Teknolojilere Milyarlarca Avro Yatırım Yapacak

NATO İnovasyon Fonu, Türkiye dahil 23 NATO ülkesinin katkısıyla kuruldu. 1 milyar avro büyüklüğündeki bu fon, derin teknoloji start-up’larına ve girişim sermayesi fonlarına yatırım yapacak. Türkiye, bu fonun altıncı büyük ortağı olarak 15 yıl boyunca yaklaşık 45 milyon avro finansman sağlayacak. NATO İnovasyon Fonu, kritik teknolojilerde, yapay zeka, büyük veri, siber güvenlik ve daha birçok alanda inovasyonu teşvik ederek güvenliği artırmayı amaçlıyor.

NATO İnovasyon Fonu, Derin Teknolojilere Milyarlarca Avro Yatırım Yapacak

Türkiye dahil toplam 23 NATO müttefikinin finansal katkılarıyla oluşturulan “NATO İnovasyon Fonu“, 11-12 Temmuz 2023 Vilnius Zirvesi’nde kamuoyuna duyuruldu. Bu fon, dünyanın ilk çok uluslu girişim sermayesi fonu ve Avrupa’nın en büyük derin teknoloji fonu olarak dikkat çekiyor. Fon, ittifak üyelerinin inovasyon ekosistemlerini güçlendirmek, derin teknolojilerin finansman ihtiyacını karşılamak ve geliştirilen teknolojileri müttefiklerin güvenliği için kullanılabilir hale getirmek amacıyla etkin bir rol üstlenecek.

NATO İnovasyon Fonu Yatırıma Başlıyor
NATO İnovasyon Fonu Yatırıma Başlıyor

NATO İnovasyon Fonu Yatırıma Başlıyor

NATO İnovasyon Fonu, ittifakın güvenliği açısından kritik öneme sahip olan yapay zeka, büyük veri, siber güvenlik, otonom ve robotik sistemler, kuantum, biyoteknoloji, yeni malzemeler, ileri imalat, enerji ve uzay gibi alanlarda kritik teknolojiler geliştiren start-up‘ları ve bu teknolojileri destekleyen girişim sermayesi fonlarına yatırım yapacak.

Fonun 6. Büyük Ortağı Türkiye
Fonun 6. Büyük Ortağı Türkiye

Fonun 6. Büyük Ortağı Türkiye

Türkiye, NATO İnovasyon Fonu’na 15 yıl boyunca yaklaşık 45 milyon avro finansman sağlama taahhüdünde bulunarak, bu fonun altıncı büyük ortağı konumunda yer alacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aynı zamanda fonun performansını denetleyecek ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını fonun kullanımına sunma konusunda katkı sağlayacak.

NATO İnovasyon Fonu Yönetici Ortağı Andrea Traversone, Türkiye’deki yatırım fırsatlarını incelemek ve derin teknolojiler alanındaki girişimleri ve bu alana finansman sağlayan girişim sermayesi fonlarıyla görüşmek amacıyla 24-27 Ekim tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ev sahipliğinde bir ziyaret gerçekleştirdi.

Start-Up'lar ile Buluşulacak
Start-Up’lar ile Buluşulacak

Start-Up’lar ile Buluşulacak

Ziyaret programı kapsamında, Türkiye’nin start-up ekosistemi tanıtıldı ve derin teknoloji girişim sermayesi fonları ile start-up’lar arasında toplantılar düzenlendi. Ayrıca, 25 Haziran’da İstanbul’da gerçekleştirilen “Webrazzi Zirvesi,” Türkiye’nin önde gelen teknoloji girişimcilik etkinliklerinden biri olarak öne çıktı ve NATO İnovasyon Fonu’na özel bir oturum düzenlendi. Bu oturumda, NATO İnovasyon Fonu Yönetici Ortağı Andrea Traversone ve Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dorman, fon hakkında detaylı bilgiler sundular.

Webrazzi Zirvesi’nde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, NATO İnovasyon Fonu yetkililerini kabul ederken, “Ülkemiz son yirmi yılda teknoloji girişimciliği alanında büyük bir ilerleme kaydetti, derin teknoloji start-up’larımız ittifakın güvenliği açısından kritik ürün ve teknolojileri geliştirebilecek yetkinlikte. NATO İnovasyon Fonu yetkililerini hem doğrudan start-up’larımıza hem de girişim sermayesi fonlarımız aracılığıyla Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

ODTÜ Teknokent Ziyaret Edildi
ODTÜ Teknokent Ziyaret Edildi

ODTÜ Teknokent Ziyaret Edildi

İstanbul programı sırasında, Türkiye Kalkınma Fonu’nun ev sahipliğinde derin teknoloji fonları ve şirketlerle görüşmeler gerçekleştirildi. Programın Ankara ayağında, ODTÜ Teknokent’i ziyaret edildi ve ODTÜ Teknokent’in şirketlere sunduğu destekler ile Türkiye Kalkınma Fonu ve ODTÜ Teknokent işbirliğiyle oluşturulan INVEST 101 Girişim Sermayesi Yatırım Fonu hakkında bilgi verildi. Ayrıca, derin teknoloji start-up’ları tarafından fon ekibine yatırım sunumları yapıldı.

NATO İnovasyon Fonu Yönetici Ortağı Andrea Traversone
NATO İnovasyon Fonu Yönetici Ortağı Andrea Traversone

NATO İnovasyon Fonu Yönetici Ortağı Andrea Traversone, Türkiye ziyareti hakkında şunları söyledi: “Türkiye, NATO İnovasyon Fonu için önemli bir ortak. Son ziyaretimde gelişen Türk DSR (Savunma, Güvenlik ve Dayanıklılık) teknoloji ekosistemindeki birçok şirket ve yatırımcıyla bir araya geldim. Türkiye’de önceki dönemlerde başarılı yatırımlar gerçekleştirdim ve fonun bu büyüyen pazardaki potansiyel yatırımlarını desteklemeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

NATO İnovasyon Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dorman
NATO İnovasyon Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dorman

NATO İnovasyon Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dorman, Türkiye’nin derin teknoloji inovasyonu konusunda uluslararası alanda önemli bir potansiyele sahip olduğuna inanarak şunları belirtti: “Güçlü STEM yeteneğimiz ve Ar-Ge faaliyetlerimiz göz önüne alındığında, Türkiye’nin derin teknoloji inovasyonunun uluslararası alanda etki yaratması için büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorum. NATO İnovasyon Fonu, Türk ekosistemindeki iş birliklerinin Türkiye’deki derin teknoloji yatırımı ve girişimcilik ortamını beslemek için katalizör görevi görecek olması heyecan verici.” dedi.mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com