Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

Nilüfer ilçesinde, uluslararası bir yerel tohum takası etkinliği gerçekleştirildi

Bilim Agroekolojik Uygulama Topluluğu tarafından düzenlenen Tohum Takas Etkinliği’nde, 19 farklı ülkeden getirilen yüzlerce tohum çeşidi, meraklılarıyla Nilüfer’de buluştu. Etkinlik kapsamında, farklı ülkelerden getirilen yaklaşık 7 bin paket yerel tohum takas edildi.

Nilüfer ilçesinde, uluslararası bir yerel tohum takası etkinliği gerçekleştirildi

Nilüfer Belediyesi‘nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Nilüfer’de uluslararası yerel tohum takası” Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesi‘ndeki Agroekoloji Uygulamaları Forumu programı çerçevesinde, Bilim Agroekolojik Uygulama Topluluğu tarafından Tohum Takas Etkinliği düzenlendi. Karaman Dernekler Yerleşkesi‘nde gerçekleşen etkinliğe, 19 farklı ülkeden gelen katılımcılar kendi ülkelerine ait yerel tohumları sergileme imkanı buldu. Ziyaretçiler, kurulan stantta bulunan yüzlerce yerel tohumu ilgiyle inceledi.

Nilüfer Tohum takası etkinliği
Nilüfer Tohum takası etkinliği

Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü ve EKODER Başkanı Arca Atay, program hakkında bilgi vererek, her ülkenin kendi yerel tohumlarını getirdiğini belirtti. Atay, domates, biber, bamya, kabak, nohut gibi 10 farklı tohum çeşidini ev sahipliği yaparak sergilediklerini ve yurt dışından gelen katılımcılarla birlikte yüzlerce yeni çeşidin burada yer aldığını ve yaklaşık 7 bin paket tohum takas edildiğini ifade etti. Atay, agroekoloji kavramının biyoçeşitliliği vurguladığını ve burada büyük bir yerel çeşitlilik bulunduğunu sözlerine ekledi.

Nilüfer Tohum takası etkinliği 2
Nilüfer Tohum takası etkinliği 2

Arca Atay ayrıca, forum sırasında yapılan konuşmalarda her ülkenin iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele için çeşitli çabalar içinde olduğunu vurgulayarak, kurumların kendi ülkelerindeki üniversitelerle işbirliği içinde çalıştığını dile getirdi.

Nilüfer Tohum takası etkinliği 3
Nilüfer Tohum takası etkinliği 3

Nilüfer‘de 13 Temmuz tarihine kadar sürecek olan Agroekoloji Uygulamaları Forumu‘na Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, İran, Kazakistan, İtalya, Kosova, Sırbistan, Tacikistan, Ukrayna gibi toplam 19 ülkeden 50’den fazla sivil toplum örgütü üyesi ve temsilcisi katılmaktadır. Programın ilerleyen aşamalarında, Nilüfer’deki agroekolojiye dair farklı örnekler de sunulacak ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Nilüfer Tohum takası etkinliği 4
Nilüfer Tohum takası etkinliği 4