Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
yıldırım belediyesi
osmangazi belediyesi

Osmangazi Belediyesi, Tarihi Bursa İpek Yolu’nu Yeniden Canlandırıyor

Osmangazi Belediyesi, Hisar bölgesinde yürüttüğü “Yaşayan Tarih Hisar İçi” projesi kapsamında, tarihi Bursa İpek Yolu’nu canlandırıyor. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 1326’de fethedilen Bursa’nın tarihini gün yüzüne çıkardıklarını ve Filiboz Mescidi’nin restorasyonu ile tarihi dokuyu yeniden hayata geçirdiklerini açıkladı. Bursa İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Osmangazi Belediyesi, Tarihi Bursa İpek Yolu’nu Yeniden Canlandırıyor

Osmangazi Belediyesi, Hisar bölgesinde gerçekleştirdiği “Yaşayan Tarih Hisar İçi” projesi ile 1326 yılında fethedilen Bursa‘nın tarihini yeniden gün yüzüne çıkarıyor. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nden başlayarak Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ne ve Hisar’a kadar uzanan Bursa İpek Yolu’nu tekrar hayata geçirdiklerini vurgulayarak, tarihi dönüşümle Eski Bursa’yı geleceğe taşıdıklarını ifade etti.

Tarihi Bursa İpek Yolu
Tarihi Bursa İpek Yolu

Osmangazi Belediyesi, Osmanlı‘nın kökenlerinin bulunduğu topraklarda tarihi dokuyu yeniden canlandırmak için önemli adımlar atıyor. Kale Sokak, Osmangazi Çıkmazı, Surüstü ve Sümbüllü Bahçe Konağı, Oruçbey Caddesi gibi bölgelerde yürütülen çalışmaların yanı sıra Bursa’ya değer katacak bir başka tarihi yapının daha ortaya çıkarıldığı duyuruldu. Bursa’nın kuşatılma döneminde Osmanlılara yardım eden ve sonradan Müslüman olarak yöneticilik yapan Bizanslı Philippos‘un (Filiboz) oğlu Hayrettin‘e ait mescit, Osmangazi Belediyesi’nin çabalarıyla tekrar hayat buldu.

osmangazi ipekyolu yenileniyor
osmangazi ipekyolu yenileniyor

Filiboz Mescidi, 15. yüzyılda inşa edilmiş ancak zaman içinde doğal afetler nedeniyle zarar görmüş bir yapıydı. Osmangazi Belediyesi, Filiboz Mescidi‘ni yeniden Bursa’ya kazandırmak için bölgede bulunan toplam 4 bin metrekarelik alanı kamulaştırdı ve Sanat Tarihi ve Restitüsyon Raporu’na uygun olarak rekonstrüksiyon projesi hazırladı. Aslına sadık bir şekilde restore edilen Filiboz Mescidi, çevre düzenlemesiyle birlikte Hisar bölgesindeki tarihi dokuyu bir araya getiren önemli bir eser haline geldi.

Filiboz Mescidi yenileniyor
Filiboz Mescidi yenileniyor

Yakın gelecekte halkın ziyaretine açılması planlanan Filiboz Mescidi’nde incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Hisar’da zaman yolculuğunun artık başladığını belirtti. Başkan Dündar, “Tarihi İpek Yolu’nun Anadolu’daki son durağı olan Bursa’da bizler de Bursa İpek Yolu’nu yeniden ortaya çıkarıyoruz. Panorama 1326 Bursa’dan başlayarak Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nden Hisar’a kadar adım adım işleyerek Bursa İpek Yolu’nu hayata geçiriyoruz. Bursa’mıza hayırlı olsun” dedi. Osmangazi Belediyesi, tarihi şehrin zengin geçmişini gelecek nesillere taşıma vizyonuyla çalışmalarına devam ediyor.mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com