Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

PancakeSwap (CAKE) bir ayda yüzde 50 düştü! İşte nedeni

PancakeSwap diğer adı ile Cake Coin hızlı bir şekilde düşüş eğiliminde, 9 Şubat tarihinde 4,8 dolar seviyelerine kadar çıkmıştı. Cake Coin neden düşüyor, düşüş devam edecek mi, cake fiyatı neden düşüyor? soruları sık sık sorulmaya başladı. İşte tüm detaylar…

PancakeSwap (CAKE) bir ayda yüzde 50 düştü! İşte nedeni

Son zamanlar da CAKE ödülleri staking kilitleri açılmaya başlandı. Bu açılımdan sonra bir düşüş bekleniyordu. Hatta uzmanlarımız CAKE coin’in 2 doların altına düşeceğini dahi belirtmişti. İlk cüzdanlarda ki kilitlerin açılmasından sonra CAKE 2,5 dolar seviyelerine kadar indi ve beklediğimizden aş düşüş gerçekleşti. Çünkü piyasa da ki arz ve talep ilişkisi bir anda bozuldu. Düşen enflasyon nedeni ile 19 Nisan tarihinden bugüne kadar yüzde 50 değer kaybetti. Bu değer kaybı da özelikle küçük yatırımcılar da korku havası oluşturmaya başladı ve kaçışlar düşüşü hızlandırdı.

PancakeSwap ekibinden yeni karar!

Piyasa da oluşan arz talep dengesinin bozulması ile birlikte ekibin, staking oranını düşürme kararı almasına neden oldu. Oylamaya sunulan bu kararın onayından sonra staking ödüllerinde düşüş sağlandı. Token üzerinde ki enflasyonun %20 den fazla olması sıkıntı oluşturuyordu bu düzenleme ile birlikte enflasyon yüzde 3 ile 5 arasına düşmüş olacak.

PancakeSwap V3 yükseltmesi gerçekleşti

Nisan ayının ilk haftasında yapılan yükseltme ile BNB Chain üzerinde işlem gören Cake token güncellemesi yayınlandı. Bu güncelleme ile birlikte iyileştirilmiş likidite tedariği, yield farming dokunuşları ve rekabetçi trade fee yani alım satım da düşük işlem ücreti gibi özellikler yer alıyor.

PancakeSwap Dex borsası başında yer alan Mochi, yeni sürümle ilgili, “Sunmuş olduğumuz yeni özellikler, kullanıcılarımıza daha iyi bir deneyim sunmayı planlarken, DeFi ekosistemini de çok daha fazla insan için erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor” ifadelerine yer verdi.

CAKE fiyatı (yeşil) ve stake edilen token adedi (turuncu). Kaynak : DefiLlama
CAKE fiyatı (yeşil) ve stake edilen token adedi (turuncu). Kaynak : DefiLlama

Cüzdanların açılması düşüşü arttırdı

DefiLlama verilerine göre 19 Nisan tarihinden bu yana yüzde 60 oranında staking de ki token sayısında düşüş gerçekleşti ve aynı oranda da yukarı da yer alan grafikte düşüş sağlandı. Yeni staking modeli ile düşük kar sağlanması ilerleyen zamanlarda tokenomisini yükseltmesi bekleniyor.

Şu sıralarda 1,70 dolar seviyelerinde hareket eden CAKE / USDT partisi çıkışların artması ile düşüş artış gösteriyor.

Uniswap, PancakeSwap pazarını hedef aldı

BNB Chain üzerinde en baskın ve etkili borsa olan PancakeSwap, en büyük rakibi olan Uniswap ile karşı karşıya. Yakın bir gelecekte Uniswap V3 güncellemesi bekleniyor ve bu güncelleme ile Uniswap BNB Chain de yayına girmesi bekleniyor. Eğer bu gerçekleşir ise PancakeSwap üzerinde ki pazar payının yarısının Uniswap’a geçebileceği düşünülmekte.

Not: Yukarı da yer alan değerlendirmeler bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.