Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
yalova haber

Rusya’da darbe girişimi: Putin’in göz ardı ettiği paralı asker grubu Wagner, Rus ordusuna baş kaldırdı!

Federal Güvenlik Ajansı, Wagner savaşçılarından liderleri Prigojin’i tutuklamasını istedi. Yevgeniy Prigojin, “Rusya’nın gerçek vatanseverleri, tarihi bilen, devletin çıkarlarını satan zayıf bir yönetim istemeyen vatanseverler sokağa insin, silah buluruz. Rusya’yı zora sokan hainlerin dersini vereceğiz. (Rusya Savunma Bakanı Sergey) Şoygu, Kızıl Meydan’da asılacak” açıklamasında bulundu.

Rusya’da darbe girişimi: Putin’in göz ardı ettiği paralı asker grubu Wagner, Rus ordusuna baş kaldırdı!

Prigojin, yaptığı açıklamada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un Wagner askerlerini yok etmek için operasyonlar düzenlediğini iddia ederek, “Rus Silahlı Kuvvetleri, Wagner PMC kamplarına füze saldırısı düzenledi. Çok sayıda yoldaşımız öldü, bu savaşa nasıl yanıt vereceğimize biz karar vereceğiz” dedi.

Olay Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde aktif bir rol oynayan Rus paralı asker grubu Wagner ile Rus ordusunun üst düzey yöneticileri arasında ciddi bir kriz ortaya çıktı.

Wagner grubunun kurucusu Yevgeny Prigojin’in açıklamaları sonrasında, Rusya’nın çeşitli bölgelerinde zırhlı araçlar hareket etmeye başladı.

Yevgeniy Prigojin
Yevgeniy Prigojin

Bu olay, darbe girişimine dönüşen bir kriz olarak değerlendirilmekte ve Rusya istihbarat örgütü FSB tarafından bir suç soruşturması başlatılmış durumda. Yevgeny Prigojin hakkında darbe teşebbüsü suçlamasıyla dava açıldığı öğrenildi.