Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

Sigaraya zam geldi! Sigara zammı sonrası yeni sigara fiyatları ne kadar, kaç TL oldu?

Sigaraya zam geldi! Sigara zammı sonrası yeni sigara fiyatları ne kadar, kaç TL oldu?

Sigaraya zam yapılacağı bir süredir gündemde olan konular arasında yer alıyordu. Sosyal medya da çok yankı bulan bu haber ile sigaraya 5 TL zam yapıldığı belirtildi. Hangi marka sigaraya ne kadar zam geldi merak konusu olmuş durumda.

Sigaraya yeni zam yapıldı Görsel: Canva
Sigaraya yeni zam yapıldı Görsel: Canva

Sigara firmaları zam yapmıştı, Philip Morris grubunun da sigaraya zam yapması bekleniyordu. Philip Morris grubu tütün ürünlerine ise zamlarını yaptı, peki sigara fiyatları ne kadar, kaç TL oldu?

Yeni sigara fiyatları ne kadar oldu, kaç TL oldu?

Sigaraya 5 Haziran Pazartesi tarihi itibarı ile zam geldi. Philip Morris grubu tüm ürünlerine ise 5 lira zam yaptı. İşte güncel sigara fiyatları:

 • Marlbora 41 TL
 • Parliament 42 TL
 • L&M, Lark 38 TL
 • Muratti 39 TL

Sigaranın sağlığa zararları nelerdir?

 • Akciğer hastalıkları: Sigara içmek, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), bronşit, amfizem ve akciğer kanseri gibi hastalıklara yol açabilir. Sigara içenlerde solunum fonksiyonlarında azalma ve akciğerlerin hava yollarının daralması görülür.
 • Kalp hastalıkları: Sigara içmek kalp hastalıklarının başlıca nedenlerinden biridir. Sigara, damarlarınızı daraltır ve kan basıncınızı yükseltir. Bu durum, kalp krizi, inme, kalp damarlarının tıkanması ve anjiyoplasti veya baypas cerrahisi gibi ciddi sorunlara yol açabilir.
 • Kanser: Sigara içmek, başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanser türünün gelişme riskini artırır. Sigara içenlerde ağız, gırtlak, yemek borusu, böbrek, pankreas, mesane, rahim ağzı ve mide kanseri gibi kanserlerin görülme sıklığı yüksektir.
 • Solunum sorunları: Sigara içmek, hava yollarını tahriş eder ve solunum sisteminde çeşitli sorunlara neden olabilir. Kronik öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, solunum yolu enfeksiyonları ve astım atakları gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Dolaşım sistemi sorunları: Sigara içmek, damarlarınızın sertleşmesine ve daralmasına yol açar. Bu durum, periferik arter hastalığı olarak adlandırılan ve bacaklarda ağrı, yara iyileşmesinde sorunlar ve hatta bacak amputasyonlarına yol açabilen bir duruma neden olabilir.
 • Gebelik komplikasyonları: Hamilelik sırasında sigara içmek, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, düşük plasenta, bebek ölümü sendromu (BOS) ve bebekte gelişim problemleri gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
 • Cilt sorunları: Sigara içmek, cildinize zarar verebilir ve yaşlanma belirtilerini hızlandırabilir. Ciltte kırışıklıklar, lekeler, mat görünüm ve cilt kanseri riski artabilir.
Sigaraya yeni zam geldi. Sigara zararları nelerdir. Görsel: Canva
Sigaraya yeni zam geldi. Sigara zararları nelerdir. Görsel: Canva

Bu sadece sigaranın sağlığa zararlarından bazılarıdır. Sigara içmek ayrıca diş problemleri, göz hastalıkları, sindirim sorunları, kemik erimesi, üreme sorunları ve psikolojik sorunlar gibi bir dizi diğer sağlık sorununa da yol açabilir. Sigara içmekten kaçınmak veya sigarayı bırakmak sağlığınızı önemli ölçüde koruyabilir.