Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
yalova haber

TÜİK açıkladı… Tarım-ÜFE’ye göre maliyetler yarı yarıya arttı

TÜİK açıkladı… Tarım-ÜFE’ye göre maliyetler yarı yarıya arttı

TÜİK açıkladı… Tarım-ÜFE’ye göre maliyetler yarı yarıya arttı tüm detaylar haberimizin devamında…

TÜİK açıkladı... Tarım-ÜFE'ye göre maliyetler yarı yarıya arttı

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) senelık yüzde 50,79, aylık ise yüzde 2,14 oranında arttı

Ankara (İGFA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’nde Mayıs ayına ilişkin verileri açıkladı.

Tarım-ÜFE’de (2015=100), 2023 seneı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,14 artış, bir önceki seneın Aralık ayına göre yüzde 20,24 artış, bir önceki seneın aynı ayına göre yüzde 50,79 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 120,64 artış gerçekleşti.

Sektörlerde bir önceki aya göre, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde1,22 artış, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 2,01 artış ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 8,95 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre çok senelık bitkisel ürünlerde yüze 6,72 azalış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %2,51 artış ve tek senelık bitkisel ürünlerde yüzde 5,82 artış gerçekleşti.

Yıllık Tarım-ÜFE’ye göre 3 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi.

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 0,87 ile lifli bitkiler ve yüzde 39,57 ile sebze ve kavun-karpuz kök ve yumrular oldu. Buna karşılık, senelık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, 9,64 ile yağlı meyveler ve 5,00 ile çeltik oldu.

YUMURTA DÜŞÜŞTE!

Aylık Tarım-ÜFE’ye göre 2 alt grup daha düşük, 8 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Buna göre bir önceki aya göre azalış gösteren alt gruplar sırasıyla, yüzde 7,68 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar ve yüzde 0,08 ile diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise ,67 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler ve ,91 ile lifli bitkiler oldu.

Kaynak: IFGA