Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
yıldırım belediyesi
osmangazi belediyesi

Türkiye’de Araç Sayıları: Otomobiller ve Motosikletler Liderliği Elinden Bırakmıyor!

Haziran’da Türkiye’de 892 bin 197 adet taşıtın devri gerçekleşti. Otomobil trafiğe kayıtlarında yüzde 14,7’lik payla Fiat öne çıkarken, benzinli otomobiller tercih edildi. Trafikteki toplam taşıt sayısı 1 milyon 42 bin 890 adet arttı.

Türkiye’de Araç Sayıları: Otomobiller ve Motosikletler Liderliği Elinden Bırakmıyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Haziran ayında trafiğe kaydı yapılan araba sayısı dikkat çekici bir azalma görüldü. Geçtiğimiz ay toplamda 193 bin 688 adet taşıt trafiğe kaydedilirken, bu sayı bir önceki aya göre yüzde 13,4 azaldı. Ancak, geçen yılın aynı dönemine göre trafiğe kayıtlı taşıt sayısında muazzam bir artış yaşandı ve bu oran yüzde 77,2 olarak kaydedildi.

Haziran ayı sonu itibarıyla Türkiye’de trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı ise 27 milyon 525 bin 301‘e ulaştı. Bu veriler ışığında, trafiğe kayıtlı taşıtların dağılımına baktığımızda otomobillerin yüzde 53,4‘lük bir oranla en yüksek payı aldığı görülüyor. Motosikletler yüzde 16,6 ile ikinci sırada yer alırken, kamyonetler yüzde 15,9 ile üçüncü sırada bulunuyor.

Araçların kullanım alanlarına göre bakıldığında, motosikletler yüzde 46,1 ile trafiğe kaydı yapılan taşıtların en büyük kategorisini oluşturuyor. Otomobiller ise yüzde 39,1 ile ikinci sırada yer alıyor. Bu iki kategoriyi sırasıyla yüzde 8,4 ile kamyonetler, yüzde 4,1 ile traktörler, yüzde 1,6 ile kamyonlar, yüzde 0,3 ile minibüsler, yüzde 0,3 ile otobüsler ve yüzde 0,1 ile özel amaçlı taşıtlar takip ediyor.

Türkiye’de taşıt sayısındaki bu önemli artış ve değişimler, trafik ve ulaşım politikalarının önemini bir kez daha vurguluyor. Otomobil ve motosikletlerin hala Türkiye’de trafiğe kayıtlı taşıtların büyük bir çoğunluğunu oluşturması, karayollarında güvenlik ve trafik düzeni konusunda alınacak tedbirlerin önemini artırıyor.

haziran ayında trafiğe kayıt yaptıran araç sayısı
haziran ayında trafiğe kayıt yaptıran araç sayısı

Haziran ayında Türkiye genelinde toplamda 892 bin 197 adet taşıtın devri gerçekleşti. Bu dönemde 75 bin 624 adet otomobilin trafiğe kaydı yapıldı. Kaydı yapılan otomobillerin yüzde 14,7’sini ise Fiat markası oluşturdu.

Ocak-Haziran döneminde toplamda 1 milyon 57 bin 643 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında yüzde 81,9’luk büyük bir artış yaşandı. Trafikten kaydı silinen taşıt sayısı ise yüzde 23,4 azalarak 14 bin 753 adet oldu. Böylece Ocak-Haziran döneminde trafikteki toplam taşıt sayısında 1 milyon 42 bin 890 adetlik bir artış yaşandı.

Ocak-Haziran döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin yüzde 67,2’si benzin yakıtlı olup, aynı dönemde en fazla 1300 ve altı silindir hacmine sahip otomobiller kaydı yapıldı.

İstatistik verilerine göre, Ocak-Haziran döneminde kaydı yapılan otomobillerin 144 bin 175’i gri renkli olarak tespit edildi. Taşıt kayıtlarındaki artış ve trafiğe yeni katılan araçlar, trafik ve ulaşım düzenlemelerinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com