Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

Yaşasın Cumhuriyet… Cumhuriyetimiz 100 yaşında

Bugün Türk Cumhuriyetinin 100. yaşını kutluyoruz. Cumhuriyetin 100. yaşı bütün ülkede büyük coşkuyla kutlanmakta.

Yaşasın Cumhuriyet… Cumhuriyetimiz 100 yaşında

Bugün günlerden 29 Ekim 2023 cumhuriyetin 100.yaşını kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi 29 Ekim 1923 senesinde kuruldu.

Her sene Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ve Türkiye de büyük bir coşku ile kutluyoruz. Bu yılın ayrı bir değeri var. Çünkü bugün Cumhuriyetin 100. yaşı. Her sene kutlanan bu bayram 1925 senesinde kutlanmaya başladı.

Cumhuriyet-100-yasinda
Cumhuriyet-100-yasinda

Gazi Mustafa Kemal, 22 Eylül 1923 tarihinde Viyana’da çıkan Neue Freie Presse gazetesinin muhabiri Lazar’a verdiği demeçte devlet yönetimi sistemini ilk kez resmi olarak telaffuz etmişti.

O dönemde Viyana gazetesinde yayınlanan haber Türkiye de yayınlanınca Türkiye büyük bir gurur içindeydi. Gazete de şu sözler yer aldı:

“Mustafa Kemal Paşa’nın pek mühim beyanatı: Türkiye’nin dâhilî tekâmülü (olgunlaşması) tamamen bitmemiştir. Daha tadilât vuku bulacak, bilumum tekâmülâtımız Cumhuriyet esasına müncer olacaktır.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1937 senesinde en son Cumhuriyet bayramına katılmıştır. Yaşamış olduğu kötü ve ağır hastalık sebebiyle durumu çok ağır bir hal almıştı. 1938 kutlamalarını ise Dolmabahçe sarayında tedavi görürken karşıladı.

Atatürk 1938 senesindeki kutlamalarda saraydan çıkamadığı için bir gurup genç Dolmabahçe sarayına bir vapurla yaklaşmış ve marş söylüyorlardı. Atatürk kalkıp görmek isteyince çalışanların kolları arasında zorlansa da camın önüne geçti. Gençleri işaret edince gençler yüksek bir sesle: Dağ başını duman almış marşını söylemeye başladılar. Atatürk ise kısık bir sesle mırıldanarak ‘Bu bayramlar ve yarınlar sizindir. Güle güle…mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com