Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

İnegöl’de Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Kurban Bayramı gelmesi ile Bayram namazı en çok merak edilen konular arasında yerini almaya başladı. İnegöl kurban bayramı namazı saat kaçta? İnegöl’de bayram namazı saat kaçta kılınacak? soruları sorulmaya başlandı. İşte sorunun cevabı…

İnegöl’de Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

İnegöl bayram namazı 28 Haziran 2023 tarihinde güneşin doğuşu sırasındaki vakitten sonra kılınacak. Bursa İnegöl’de bulunan 190’dan fazla camide bayram namazı cemaatle birlikte kılınacak.

İçindekiler

İNEGÖL BAYRAM NAMAZI KAÇTA?

28 Haziran 2023 Çarşamba Kurban Bayramının 1.günüdür. Bursa’da bayram namazı saat 06:10‘da kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

İnegöl‘de halk bayramı büyük bir heyecanla bekleniyor. Bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra Bursalı Müslümanlar, bayram namazını kılmak için camilere akın edecekler.

Bayram namazı öncesinde müezzinler, hatırlatmalar yaparak cemaati namazın nasıl kılınacağı konusunda yönlendirecekler. Niyet ederken, hangi bayram namazının kılınacağı belirtilir. Örneğin, “Niyet ettim Allah’ım, senin rızan için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, imama uydum” veya “Niyet ettim Allah’ım, senin rızan için Kurban Bayramı namazını kılmaya, imama uydum” şeklinde niyet edilir.

Ardından, cemaat ve imam birlikte hareket ederek namazı kılmaya başlar:

 1. Rekat
  Niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır.
  İmam hatip ve cemaat, sessizce “Sübhaneke duası”nı okur ve ardından sırasıyla tekbirler alınarak eller yanlara salınır.
  İmam, “Euzü besmele” çekerek açıkça “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okurken, cemaat sessizce imamı dinler.
  Rüku ve secde yapılır ve 2. Rekata kalkılır.
 2. Rekat
  İmam, “Besmele” çekerek açıkça “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okurken, cemaat sessizce imamı dinler.
  Tekbirler alınır ve eller yanlara salınır.
  Son tekbir alındıktan sonra rükuya gidilir.
  Rüku ve secdenin ardından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve sağa ve sola selam verilerek namaz tamamlanır.
  Bu aşamadan sonra, müezzin refakatinde cemaat, üç defa tekbir getirir (teşrik). İmam hatip de bayram hutbesini okumak üzere minbere çıkar.

Böylece Bursa’da bayram namazı coşkusuyla gerçekleştirilmiş olur.

 mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com