Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

Balıkesir balı artık Dünya markası!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Balını dünyaya tanıttı. Uzmanların özenle ürettiği arılardan elde edilen ballar, uluslararası yarışmalardan pek çok ödülle döndü. Meşe, Çam ve Çiçek Balı ürünleri için Paris Bal Ödülleri Yarışması’nda Altın Bal Ödülü kazanan Büyükşehir Belediyesi, Londra Bal Ödülleri yarışmasında da Püren ve Ihlamur Balı ile Altın Bal Ödülü, Hayıt Balı ile ise Gümüş Bal Ödülü’nün sahibi oldu.

Balıkesir balı artık Dünya markası!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Balının adını dünyaya duyurdu. Türkiye’nin ilk ve tek Ana Arı Üretim İznine sahip olmasıyla önemli bir başarı elde etti. Balıkesir Balı‘nın dünya çapında bir marka haline gelmesi için yoğun çabaları sonucunda olumlu sonuçlar almaya başladı. Ana Arı ve Arı Ürünleri Üretim Merkezi, Karesi ilçesi Kabakdere Mahallesi‘nde Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteriyor ve uzman ellere emanet olan arılardan elde edilen ballar, alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan Paris Uluslararası Bal Ödülleri 2023 (Paris International Honey Awards) ile Londra Uluslararası Bal Ödülleri 2023 (London International Honey Awards) yarışmalarında ödüllerle taçlandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Meşe, Çam ve Çiçek Balı ürünleri için Paris Bal Ödülleri Yarışması’nda Altın Bal Ödülü kazanarak adını duyurdu. Aynı şekilde Londra Bal Ödülleri yarışmasında da Püren ve Ihlamur Balı ile Altın Bal Ödülü, Hayıt Balı ile de Gümüş Bal Ödülü‘nü alarak büyük bir gurur yaşadı. Bu başarılar, Balıkesir Balı‘nın dünya pazarında önemli bir konuma sahip olmasını sağlamak adına atılan adımların ne kadar değerli olduğunu kanıtlıyor.

balıkesir balı dünya markası
balıkesir balı dünya markası

BALIKESİR’İN BALLARI DÜNYA SAHNESİNDE

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, adil bir oylama süreci için ürünleri ambalajsız ve ayırt edici özellikleri görünmeden tadılması için “kör” yöntemini kullanarak yarışmalardan aldığı ödüllerle, Türkiye’nin ve Balıkesir’in balını dünya sahnesinde bir marka olarak tanıtmayı başardı. Gelecek süreçte de arıcılığa verdiği desteği artırarak sürdürecek olan Büyükşehir Belediyesi, bu alanda daha da büyük başarılara imza atmaya kararlıdır.

Yenilikçi ve kaliteli ürünleriyle dünya çapında bir üne sahip olan Balıkesir balı, ambalajsız tadılma ve objektif değerlendirme sayesinde kazandığı ödüllerle hak ettiği değeri bulmuştur. Bu sayede, bölge ekonomisine katkı sağlarken çevreye ve doğal dengeye olan duyarlılığıyla da örnek bir belediye olma yolunda ilerlemektedir. Büyükşehir Belediyesi’nin arıcılığa verdiği desteği artırarak sürdüreceği bu süreç, bölgenin ve ülkenin bal üretimi konusundaki potansiyelini maksimum düzeyde kullanmasına katkı sağlayacaktır.

balıkesir petek balları
balıkesir petek balları

ARICILIĞA BÜYÜK DESTEK

Başkan Yücel Yılmaz‘ın göreve geldiği günden itibaren öncelikli konulardan biri olan Balıkesir Balı’nın uluslararası markalaşması için ciddi çaba harcanmıştır. Bugüne kadar girişimcilere yönelik çeşitli teşvikler sunularak bu hedefe ulaşmak için önemli adımlar atılmıştır. Bu kapsamda, girişimciler ücretsiz sertifikalı arıcılık eğitimlerinden yararlanmış ve danışmanlık hizmetleriyle desteklenmiştir. Ayrıca ahşap kovan altlığı dağıtımı gibi uygulamalar da yapılarak arıcılık sektörünün gelişimi teşvik edilmiştir. Aynı zamanda, arıcıların ana arı temini ve arı yemi gibi ihtiyaçlarına yönelik destekler sağlanarak bu sektörün güçlenmesi amaçlanmıştır.

Bu çeşitli teşvikler ve destekler sayesinde Balıkesir Balı, uluslararası düzeyde bir marka haline gelme yolunda önemli adımlar atmıştır. Başkan Yücel Yılmaz’ın arıcılığa verdiği değer ve destekleri, bu önemli doğal ürünün pazarlanmasını ve ekonomiye katkısını artırarak bölgenin ve ülkenin kalkınmasına olumlu katkılar sağlamıştır. Bu çabaların devam edeceği ve Balıkesir Balı‘nın dünya çapında tanınmış bir marka olma vizyonunun gerçekleştirilmesi için ileriki dönemlerde de benzer teşviklerin sürdürüleceği belirtilmiştir.

balıkesir yaylaları
balıkesir yaylaları

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BAL ORMANI

Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir’e Türkiye’nin en büyük Bal Ormanını kazandırma hedefi doğrultusunda planlı ve kararlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaç doğrultusunda, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) bünyesinde kendi yetiştirdiği ve bal yapıcı özelliğe sahip aromatik bitkilerin dikimini Kazdağları yamacında belirlenen bölgede gerçekleştirmiştir. Bu çalışmaların kapsamlı bir şekilde devam etmekte olduğu bilinmektedir.

Bal Ormanı projesi, bölgenin ekosistemini ve çevre dengesini koruyarak, arıların beslenme kaynaklarının artırılmasına yönelik büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda, bu proje sayesinde doğal ve organik bal üretimine de destek olunarak bölgenin ve ülkenin bal ihracat potansiyeli artırılmış olacaktır.

Büyükşehir Belediyesi’nin bu tür çevreci ve sürdürülebilir projeleri, bölgenin tarım ve ekonomisine katkı sağlarken çevre ve doğa koruma bilincini de güçlendirmeye yönelik önemli adımlardır. Balıkesir’in doğal zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için yapılan bu çalışmalar, takdire şayan bir çaba olarak değerlendirilmektedir.

balıkesir bal sertifikası
balıkesir bal sertifikası

BALIKESİR, BAL DİYARI OLUYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’de ürün standardizasyonunun korunmasına ve yüksek kalitede bal ve ürünlerinin üretilmesini desteklemeye büyük önem verdiklerini belirtmiştir. Şehrin doğal zenginlikleri, iklimi, endemik bitki çeşitliliği, bereketli ovaları ve ormanları arıcılık için ideal bir ortam sunmaktadır. Bu doğal avantajları değerlendirmek amacıyla gerçekleştirdikleri çalışmalarla Türkiye’nin en büyük Bal Ormanı’nı kurma çalışmalarını sürdürmektedirler.

Ayrıca, arıcılıkla uğraşan üreticilere sağladıkları büyük destekler ve teşvikler sayesinde Balıkesir Balı’nın dünya sahnesine çıkmasını sağlamışlardır. Elde ettikleri 5 Altın Bal Ödülü ve 1 Gümüş Bal Ödülü, yapılan çalışmaların kalitesini ve başarısını göstermektedir. Bu başarılar, Balıkesir’in bal diyarı olması için atılan önemli adımların ne kadar değerli olduğunu ortaya koymaktadır.

Başkan Yücel Yılmaz, bu alandaki çalışmaların meyvelerini almanın kendilerini mutlu ettiğini belirterek, Balıkesir’in adını dünya çapında duyuracak bir bal üretim merkezi olma hedefine doğru emin adımlarla ilerlediklerini ifade etmiştir. Bu konudaki çabalarını hız kesmeden sürdüreceklerini ve Balıkesir’in bal diyarı olma yolunda ilerlemeye devam edeceklerini vurgulamıştır.