Ana Sayfa ADS 17 Mayıs 2016 1581 Görüntüleme

Trafik Sigortası mı Kasko mu?

Trafik Sigortası mı Kasko mu?

Sigorta poliçeleri hakkında en sık karşılaşılan soru trafik sigortası mı kasko mu? Olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki sigorta tipi, birbiri ile karıştırılan ve genelde çoğu kesim tarafından anlamları bilinmeyen sigorta çeşitleridir.

Meydana gelen kazalarda, sigorta sahibinin ya da diğer bir ifade ile sigortalının, maddi ya da manevi zararını karşılamayan, sadece karşı tarafın zararlarını karşılayan poliçe tipi trafik sigortası yani karayolları motorlu araçlar mali sorumluluk sigortası olarak ifade edilmektedir.

Meydana gelen kazalarda, sigorta sahibinin yani sigortalının maddi ya da manevi zararını karşılayan sigorta tipi ise kasko olarak ifade edilmektedir.

Görüleceği üzere trafik sigortası ile kasko arasındaki fark bu temelden meydana gelmektedir. İkili arasındaki diğer belirgin fark ise, trafik sigortasının 2918 sayılı karayolları kanunu gereğince yaptırılma zorunluluğunun bulunmasıdır. Kasko yaptırılmasında ise, her hangi bir kanuni zorunluluk bulunmamaktadır.

Trafik sigortası olmayan bir araç, devletin yetkili birimlerince yapılan denetlemelerde tespit edilir ise, trafikten men edilir. Kaskosu olmayan bir araç için ise, trafikten men gibi bir yaptırım bulunmamaktadır.

Trafik Sigortasının Kapsamı

Bilinen kısa adı ile zorunlu trafik sigortası bir güvence olarak da ifade edilebilir. Bu güvence kavramında yer alan hususlardan verimli bir şekilde fayda sağlamak için, teminatların bilinmesi gerekmektedir. Teminatlar sigorta şirketi ile imzalanan poliçelerde yer almaktadır.

Her hangi bir kaza halinde, üçüncü kişiye ödenecek olan tedavi masrafları ile vefat masrafları, kişi başına vefat ve tedavi olarak ifade edilmekte olup, poliçede yazan limitler dahilinde karşılanmaktadır.

Meydana gelen bir hasar durumunda, karşı tarafa verilen maddi zararların karşılanması, araç ve kaza başına maddi hasar olarak ifade edilmekte olup, poliçede yer alan hususlar dahilinde karşılanmaktadır. Belirtildiği üzere zorunlu trafik sigortasının kapsamı karşı tarafın hasarları ile poliçe limitleri dahilinde orantılı seviyede yer almaktadır.

Zorunlu Sigorta Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, zorunlu sigorta işlemini yapan şirketler tarafından uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde uygulanan primler genel şartlar ile belirlenmektedir.

Hasarsızlık indirimi uygulanılması için alınan araçların satım işleminin üzerinden 730 gün geçmiş olmaması gerekmektedir. Yani sıfır ya da ikinci el bir araç alan şahsın, hasarsızlık indiriminden yaralanabilmesi için, 730 gün içinde yeniden bir araç alması gerekmektedir. Ayrıca, sigortanın yürürlükte kaldığı her yılbaşına prim oranlarında bir basamak indirim yapılmaktadır. Yapılan bu indirim ile prim oranında artış meydana gelmekte ve poliçenin ucuzlaması sağlanmaktadır.

Trafik Kazasında Sigorta Açısından Yapılması Gerekenler

Her hangi bir trafik kazası meydana gelmiş ise, sigorta şartlarından yararlanmak için yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Öncelik kazaya karışan iki tarafın karşılıklı olarak anlaşmaya varması ve maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağının tanzim edilmesidir.

Karşılıklı taraflar arasında bir anlaşma sağlanamıyor ise, bulunulan yere göre, polis ya da jandarmaya haber verilerek trafik ekipleri çağrılmalıdır. Trafik ekipleri gelene kadar kazaya karışan araç yerinden oynatılmamalı, gelen ekiplere alkol muayenesi yaptırılarak rapor alınmalı ve kaza zaptı tutturulmalıdır.

Kazaya karışan diğer aracın poliçe fotokopisi ile şoförün ruhsat ve ehliyet fotokopisi de alınmalıdır. İmkanların el verdiği takdirde araç yerinden oynatılmadan fotoğraflar değişik açılardan çekilmelidir. Tanzim edilen tutanaklar ve fotoğrafların birer sureti, ilgili sigorta şirketine ulaştırılmalıdır. Tamamlanan işlemlerden sonra kazaya karışan araç, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu yetkili bir servise çektirilmelidir.

Zorunlu Araç Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Araç sahibi olan ve trafiğe çıkan her şahıs ya da araç sahibi olmasa da trafiğe çıkan araçların her birinde, generali zorunlu trafik sigortası bulunmalıdır. Kanuni yönden sigortasız trafiğe çıkmak yaptırımlara maruz kalınacak anlamına gelmektedir.

Sigorta poliçesi bulunmayan araçlar, trafik ekiplerince trafikten men edilir ve şubelerin oto parklarına çekilir. Polis ekiplerince kesilen trafik cezalarının ödenerek yola devam edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Böyle bir durum ile karşılaşılmasında aracı geri almak tahmin edildiği gibi kolay bir işlem değildir.

Öncelik ile ivedi bir şekilde generali trafik sigortası yaptırılmalı daha sonra aracın bulunduğu oto parka gidilmeli ve ilgili memurlara poliçenin gösterilmesi gerekmektedir. Daha sonra araca kesilen trafik cezası ödenmeli ve aracın oto parkta kaldığı süreye bağlı olarak, oto park ücreti de ödenmelidir. Bu hususlara katlanmak istemeyenler, zorunlu araç sigortasını yaptırmalıdır.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Venti Servis Olarak Biz Kimiz?

Venti Servis Olarak Biz Kimiz?